Świetliki i FEDRA w The Last of Us – kto walczy o przetrwanie?

Date:

Share:

Jeśli znasz grę od Naughty Dog „The Last of Us”, albo oglądasz serial HBO, który powstał na jej podstawie, to z pewnością słyszałeś o grupach o nazwach „Fireflies” (świetliki) i „FEDRA”. Zastanawiasz się, kim są Ci ludzie i jaki mają cel? Postaram się nieco przybliżyć ten temat.

Obie grupy pojawiają się zarówno w grze, jak i w serialu, którego twórcami są reżyser serialu „Czarnobyl” Craig Mazin i twórca gry”The Last of Us” Neil Druckmann. Na ten moment nie będę w stanie opowiedzieć Wam wszystkiego o Świetlikach i FEDRA, ponieważ widzieliśmy do tej pory dopiero pięć odcinków serialu. Jeśli jednak graliście w grę, na pewno wiecie o wiele więcej o losach tych grup i ludzi, którzy ich reprezentują.  Jedno jest pewne, w podróży Joel (Pedro Pascal) i Ellie (Bella Ramsey) napotkają jeszcze wielu innych złodziei, przemytników, sprzedawców z czarnego rynku, grup zbrojnych i społeczności. Jeśli odcinki serialu dopiero przed Tobą, to wstrzymaj się z czytaniem tekstu, jeśli nie chcesz spoilerów! Przyjrzyjmy się temu, co już wiemy o Świetlikach i FEDRze?

Kim są Fireflies/Świetliki w „The Last of Us”?

Fireflies to bardzo zdolna i rewolucyjna grupa militarna, która występuje przeciwko siłom militarnym FEDRA rządzącym w strefach kwarantanny (QZ) na całym terenie kraju. Korzystając z zaadaptowanego (czytaj: skonfiskowanego lub przemyconego) sprzętu i broni FEDRA, stawiają sobie cel, którym jest wyzwolenie stref QZ spod władzy sił FEDRA i obalenie rządów wojskowych. Logo Fireflies to abstrakcyjny design świetlika, który rebelianci malują po murach stref QZ wraz z napisami typu: „Kiedy gubisz się w ciemności, szukaj światła”. To motto Świetlików, którego rekruter próbuje użyć, by przekonać Joela do przyłączenia się do grupy w pierwszym odcinku serialu.

Świetliki, last of us
fot. Liane Hentscher/HBO

W momencie, gy poznajemy Świetliki w serialu HBO, liderem grupy jest Marlene, która wydaje rozkazy, aby zespoły zgrupowania zajęły pozycje w całym mieście Boston. Po dwóch tygodniach strategicznych zamachów na cele FEDRA, a pomimo wątpliwości jej zastępcy Kim (Natasha Mumba), plan zakłada opuszczenie miasta przez wszystkich należących do grupy Świetlików.

„Jesteśmy w stanie wojny z dyktaturą wojskową, której celem jest przywrócenie demokracji i wolności” – mówi Marlene. „Jeśli walczysz przez 20 lat i nie osiągasz nic, nie jesteś rewolucją. Po prostu malujesz graffiti.”

Celem dla Świetlika Marlene jest opuszczenie Bostonu i zabranie Ellie na Zachód do grupy Fireflies, która ma czekać w starym Pałacu Stanowym w innym QZ w Massachusetts, a następnie do obozu bazy Świetlików, gdzie lekarze pracują nad lekarstwem na epidemię Cordyceps.

„To, co mi się stało, jest kluczem do szczepionki” – mówi Ellie Joelowi i Tess w drugim odcinku.

Niestety, pod koniec odcinka Tess, Joel i Ellie z smutkiem odkrywają, że grupa w Pałacu Stanowym jest martwa i zainfekowana, co oznacza, że ​​misja spoczywa w ich rękach – a Tess musi dokonać ostatecznej ofiary, by wydostać stamtąd Ellie. Marlene zna Ellie od czasów jej młodości – Ellie trenowała w wojskowej szkole FEDRA, gdzie Marlene zapisywała ją, by zachować jej bezpieczeństwo – ale Ellie uciekła i została ugryziona przez zainfekowanego. Marlene uratowała ją przed śmiercią.

the last of us ellie
fot. Shane Harvey/HBO

Jak Tess i Joel zostali wplątani w konflikt ze Świetlikami?

Joel, Tess i brat Joela Tommy (Gabriel Luna) znają Fireflies od dawna dzięki swoim sieciom przemytniczym w strefie QZ w Bostonie. Przy próbie znalezienia i ukarania Roberta za ich problemy, Joel i Tess podążają za śladem do kryjówki Fireflies, gdzie Ellie była przetrzymywana jako podejrzana o infekcję. Jak dowiadujemy się w czwartym odcinku, Tommy dołączył do Fireflies po spotkaniu z Marlene, a następnie zniknął. Jednak gdy Marlene zostaje postrzelona Joel i Tess podejmują się wyprawy z Ellie.

Podsumowując, Fireflies to rebeliancka grupa, która walczy z rządem wojskowym FEDRA w celu wyzwolenia stref kwarantanny. Ich celem jest przywrócenie demokracji i wolności. Są oni określani jako terroryści przez władze. Z kolei FEDRA to rządowa organizacja, która rządzi w strefach kwarantanny, a ich celem jest utrzymanie porządku i zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii Cordyceps.

Kim jest FEDRA w „The Last of Us”?

FEDRA, czyli Federalna Agencja ds. Reagowania na Katastrofy, to główna władza w Stanach Zjednoczonych po wybuchu epidemii grzyba Cordyceps. FEDRA stała się praktycznie władzą rządową, która zastąpiła dotychczasowy rząd. Widać to po znakach ostrzegawczych FEDRA rozsianych po budynkach w grze i serialu „The Last of Us”, stanowiących oznaczenie stref kwarantanny, regulaminów i przepisów, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii grzyba. „Bezpieczeństwo zależy od ciebie” – czytamy na jednym z tych znaków. Na innym widzimy za to instrukcję dotycząca objawów zakażenia grzybem Cordyceps oraz wezwania do natychmiastowego zgłoszenia przypadku choroby władzom.

the last of us
Liane Hentscher/HBO

FEDRA posiada fabryki produkujące amunicję i leki, o czym informuje Joela oficer FEDRA w pierwszym odcinku serialu. W strefach kwarantanny FEDRA działa jako policja, montując kamery monitoringu na ulicach i obrzeżach miast. W celu walki z infekcją i buntem władze wprowadziły godzinę policyjną w strefach kwarantanny, czyli czas od 6:00 do 18:00, o czym przypomina Tess przechodząc obok znaku w pierwszym odcinku. FEDRA dysponuje również siłami bezpieczeństwa, które „zabezpieczają obszary” w strefach kwarantanny.

FEDRA kontroluje również wejścia do strefy kwarantanny, patrolując jej granice i nie pozwalając nikomu ani wchodzić, ani wychodzić. Ludzie, którzy przychodzą do bram strefy kwarantanny, trafiają do punktów kontrolnych, gdzie są sprawdzani pod kątem zakażenia. Kiedy pojawiają się podejrzenia, że ktoś jest zakażony, stosuje się środki egzekucyjne, jak to ma miejsce w przypadku dziecka, które uciekło poza granice strefy kwarantanny.

Jednak egzekucje nie są jedynym problemem, który wiąże się z działalnością FEDRy. FEDRA odpowiada również za publiczne egzekucje ludzi, którzy zostali oskarżeni o łamanie prawa strefy kwarantanny. Wystarczy, że ktokolwiek naruszy reguły lub zasady, aby zostać oskarżonym i skazanym na karę śmierci. FEDRA w ten sposób staje się symbolem opresji i bezwzględności, który prowokuje do buntu.

The Last of Us
fot. Liane Hentscher/HBO

W odcinku trzecim można zaobserwować działania FEDRy, które stają się coraz bardziej brutalne. FEDRA przeprowadza nalot na miasto Billa. W kolejnych odcinkach poznajemy historię Henry’ego, który zdradził swoją siostrę Kathleen i jej brata Michaela, co doprowadziło do tortur i morderstw w strefie kwarantanny. Okazuje się, że FEDRA terroryzowała mieszkańców strefy kwarantanny przez lata, przeprowadzając rewizje, aresztowania i morderstwa.

W efekcie tych działań powstała rebelia Hunterów, którą prowadzi Kathleen wraz ze swoim bratem. Pojawiają się informatorzy, którzy dostarczają FEDRze informacje o działaniach rebeliantów, a w zamian otrzymują leki, alkohol, a nawet owoce. Kathleen zabija tych informatorów, w tym swojego byłego lekarza Edelsteina, który pomagał Henry’emu.

Ostatecznie, wykorzystując sprzęt i broń FEDRA, Kathleen przejmuje kontrolę nad strefą kwarantanny w Kansas City, na podobieństwo FEDRA, patrolując ulice, egzekwując godzinę policyjną i tropiąc ludzi, którzy łamią prawo. Joel i Ellie zostają uznani za związkowców Henry’ego i stają się celem poszukiwań dla Kathleen i jej ludzi.

Warto zaznaczyć, że FEDRA nie jest jednoznacznie przedstawiona jako zła organizacja. Ich celem jest ochrona ludności przed Cordyceps, jednak ich metody często są bardzo surowe. W grze i serialu widzimy zarówno dobrych, jak i złych ludzi pracujących dla FEDRA. Niektórzy z nich podejmują się takich prac, jak palenie ciał, by zarobić karty racji, które pozwalają na kupowanie jedzenia i innych podstawowych potrzeb.

Warto również zauważyć, że FEDRA ma konkretne cele. Oprócz walki z Cordyceps, organizacja ma również na celu odbudowę społeczeństwa i przywrócenie demokracji. Jednakże, ich metody nie są zawsze moralnie uzasadnione, co prowadzi do oporu ze strony rebeliantów.

W skrócie, FEDRA to główna władza rządowa w grze „The Last of Us”, która działa w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii grzyba Cordyceps. Jednakże, ich działania prowadzą do opresji, brutalnych egzekucji i tortur. Ich polityka przyczynia się do buntu, który przeciwstawia się ich władzy.

The Last of Us
fot. Liane Hentscher/HBO

Podsumowując

FEDRA i rebelianci Świetliki są dwoma ważnymi frakcjami, które wpływają na losy Joela i Ellie.  W sumie, „The Last of Us” prezentuje złożony świat, w którym moralność często nie jest jednoznaczna. FEDRA i Fireflies przedstawione są jako organizacje walczące o przetrwanie w świecie opanowanym przez Cordyceps, ale ich metody i cele nie są zawsze zgodne z etyką. Z pewnością będziemy świadkami dalszych konfliktów między tymi frakcjami, jak również indywidualnymi postaciami, w kolejnych odcinkach serialu „The Last of Us”.

Ostatecznie, Fireflies i FEDRA to dwie strony tej samej monety, obie walczące o to samo – przetrwanie i wolność. To tylko kwestia perspektywy, której strona wydaje się słuszna. Dalsze odcinki serialu HBO „The Last of Us” pozwolą nam lepiej poznać tę historię i jej postaci.

━ warto przeczytać

Czy można zabrać namiot do samolotu?

Podróżowanie z namiotem może wydawać się prostym zadaniem, ale kiedy chodzi o loty i przepisy dotyczące bagażu, sprawa komplikuje się. Zanim zapakujesz swój namiot...

Czym jest backpacking i kiedy warto się na niego zdecydować?

Backpacking to coś więcej niż podróżowanie z plecakiem. To styl życia, sposób na odkrywanie świata i siebie. Przygoda, która zmienia perspektywę i uczy samodzielności. Chcesz...

Co robić w grudniu? Przewodnik po miesiącu pełnym magii

Grudzień to miesiąc wyjątkowy. Kiedy za oknem mróz maluje szronem szyby, a miasta mienią się tysiącami światełek, nie można oprzeć się magii tego czasu....

O co chodzi ze Spotify Wrapped?

Spotify Wrapped to coroczna tradycja Spotify, podczas której użytkownicy otrzymują zestawienie ich muzycznych upodobań z całego roku. Funkcja ta prezentuje najpopularniejsze utwory, artystów i...

Co zrobić w listopadzie? Porady na jesienne dni

Listopad, z jego chłodniejszymi dniami i krótszymi wieczorami, stanowi idealny moment, aby zwolnić tempo i zadbać o siebie oraz swoje otoczenie. Jest to czas,...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj