0.00 zł

Brak produktów w koszyku.

Supermasywna czarna dziura – wyrzut materii na pierwszym unikatowym zdjęciu

Date:

Share:

Astronomowie z całego świata odnotowali niespotykany wcześniej fenomen – supermasywna czarna dziura w centrum galaktyki M87 wystrzeliła w kosmos potężny wyrzut materii. To pierwszy raz, gdy udało się sfotografować wyrzut materii oraz cień czarnej dziury jednocześnie.

To znaczące odkrycie otwiera nowe drzwi do zrozumienia procesów, jakie zachodzą wokół czarnych dziur, zwłaszcza tych o gigantycznej masie.

Zjawisko to jest spowodowane działaniem sił grawitacyjnych. Gdy chmury gazu i pyłu zbliżają się do horyzontu zdarzeń czarnej dziury, część materii spada do wnętrza, ale część zostaje odbita na zewnątrz z dużą energią. W wyniku tego powstają potężne wyrzuty materii, zwane jetami, które wystrzeliwują w przestrzeń kosmiczną z prędkością zbliżającą się do prędkości światła. Jety mogą rozprzestrzeniać się na tysiące lat świetlnych i wydają się związane z wirującą czarną dziurą.

Naukowcy fotografują jet wystrzelony przez supermasywną czarną dziurę w centrum galaktyki M87

czarna dziura
Na tej ilustracji artystycznej widzimy, jak potężny wyrzut materii czarnej dziury unosi się z centrum czarnej dziury. Obserwacje, na których opiera się ta ilustracja, przedstawiają pierwszy przypadek sfotografowania jednocześnie jetu oraz cienia czarnej dziury, co daje naukowcom nowe spojrzenie na to, jak czarne dziury mogą wytwarzać te potężne wyrzuty materii. S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)


Jak podają naukowcy, ten konkretny wyrzut materii pochodzi z czarnej dziury o masie równej miliardowi razy masy Słońca. Jest to pierwszy taki przypadek, kiedy udało się sfotografować supermasywną czarną dziurę wydzielającą jet. Obserwacje zostały przeprowadzone z użyciem teleskopów radiowych GMVA i ALMA, które działają w ramach globalnej sieci teleskopowej. To właśnie dzięki tej sieci astronomowie mieli możliwość sfotografowania tego niespotykanego wcześniej zjawiska.

Odkrycie to pozwoliło na dokładniejsze zrozumienie procesów zachodzących wokół czarnych dziur i sposobu wytwarzania się jetów. Wydaje się, że są one wynikiem oddziaływania pól magnetycznych wokół rdzenia czarnej dziury oraz wiatrów wiejących przez dysk akrecyjny materii, który otacza czarną dziurę.

czarna dziura
To zdjęcie GMVA+ALMA po raz pierwszy pokazuje jet oraz cień czarnej dziury M87 razem, co daje naukowcom kontekst potrzebny do zrozumienia, gdzie powstał potężny wyrzut materii. Nowe obserwacje również ujawniły, że pierścień czarnej dziury, jest o 50% większy niż wcześniej sądzono. R.-S. Lu (SHAO), E. Ros (MPIfR), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Badania prowadzone przez naukowców otwierają nowe perspektywy w dziedzinie astrofizyki i kosmologii. Jak podkreślają badacze, w ciągu najbliższych kilku lat naukowcy będą mieli możliwość przeprowadzenia dalszych obserwacji, które pozwolą na jeszcze dokładniejsze poznanie tajemnic czarnych dziur i procesów zachodzących w ich otoczeniu.

━ warto przeczytać

Lenovo Yoga Tab 13: Czy to najlepszy tablet w swojej kategorii cenowej?

Lenovo Yoga Tab 13 z systemem android to urządzenie, które na pierwszy rzut oka zaskakuje nie tylko przystępną ceną, ale przede wszystkim swoimi unikalnymi...

Recenzja Logitech M240 Silent Bluetooth – taniej i cichej myszki do pracy

Chcę podzielić się z Wami moimi wrażeniami na temat Logitech M240 Silent Bluetooth. Jeśli szukacie myszki, która nie będzie Wam za głośno klikać, będzie...

8 najpiękniejszych miast Europy, które warto zobaczyć

Europa jest kontynentem pełnym pięknych miast, które zachwycają swoim bogactwem kulturowym i architektonicznym. W ciągu wieków, te miasta były świadkami ważnych wydarzeń historycznych i...

Nieoczekiwane historie i gwiazdorska obsada – Czarne Lustro już niedługo z szóstym sezonem!

Netflix ogłosił właśnie długo oczekiwany powrót antologii science-fiction "Czarne lustro", autorstwa Charliego Brookera, która z każdym nowym odcinkiem przeistacza się na nowo. Szósty sezon...

Czy w Polsce można latać dronem?

Latanie dronem to dla wielu pasja, która pozwala na tworzenie niesamowitych zdjęć czy filmów z lotu ptaka. Polska, z jej pięknymi krajobrazami i różnorodnością...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj